Jak założyć biuro podróży w Polsce?

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma wyzwaniami, kosztami, a także zobowiązaniami. Jeśli jednak własna firma (a ściślej rzecz ujmując – biuro podróży) jest naszym marzeniem, warto powziąć pewne kroki.

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że polskie prawo określa trzy rodzaje prowadzenia działalności turystycznej:

  • agent,
  • pośrednik,
  • organizator turystyczny.

 

Podstawą do założenia biura podróży (przez osobę fizyczną) jest zarejestrowanie działalności gospodarczej we właściwym urzędzie miasta/urzędzie gminy.

 

Biuro podróży czy agencja turystyczna?

 

W sytuacji, gdy nie dysponujemy wymaganymi zasobami pieniężnymi, możemy pomyśleć o założeniu agencji turystycznej. Czym różni się agencja (agencyjne biuro podróży) od standardowego biura podróży? Agencja – najprościej rzecz ujmując – jest miejscem (kolokwialnie sklepem), które zajmuje się sprzedażą ofert innych biur. Warto zaznaczyć, że agencja turystyczna sama nie może organizować wycieczek. Jak zatem w praktyce wygląda jej działalność? Klient, zainteresowany podróżą (np. zagraniczną), odwiedza agencję i na miejscu dokonuje rezerwacji wycieczki – wycieczki, którą organizuje biuro podróży. Warto podkreślić, że interesant ma możliwość wyboru najciekawszej oferty – może więc skorzystać z usług Exim Tours (więcej info: http://okiemturysty.pl/category/biura-podrozy/exim-tours-opinie-komentarze-recenzje/), TUI, Itaki, Ecco Holiday (więcej: http://okiemturysty.pl/category/biura-podrozy/ecco-holiday-opinie-komentarze-recenzje/) czy biura podróży Neckermann. Wszystko w tej materii zależy od jego indywidualnych potrzeb.  

 

Biuro podróży – jak wygląda jego działalność?

 

Biuro podróży z prawem organizowania imprez turystycznych (popularnie zwane touroperatorem) jest firmą, która tworzy produkt, konstruuje ofertę, a następnie sprzedaje ją w dwojaki sposób – bezpośrednio lub za pośrednictwem biur agencyjnych (agencji turystycznych). Bezpośrednio? To znaczy jak? To znaczy za pomocą strony internetowej, własnych salonów lub call center. Aby zostać touroperatorem, czyli biurem z prawem organizowania imprez turystycznych, należy spełnić dwa warunki. Pierwszym warunkiem jest wykupienie gwarancji ubezpieczeniowej (ewentualnie gwarancji bankowej lub rachunku powierniczego). Kolejnym – uzyskanie wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Dodajmy, że tej formalności można dokonać w Urzędzie Marszałkowskim właściwym dla siedziby biura. Każdy podmiot gospodarczy, który spełni dwa powyższe warunki (tzn. wykupi gwarancję ubezpieczeniową, a następnie dokona wpisu do rejestru organizatorów), może zostać formalnym organizatorem wycieczek.

 

Ważną informacją dla przyszłych touroperatorów jest fakt, że nie ma żadnych wymogów związanych z  wykształceniem, a także doświadczeniem zawodowym. Trzeba natomiast mieć pasję, a także chęć do działania.

 

Podsumowanie

 

Decydując się na założenie biura podróży, należy odpowiednio wcześniej zaznajomić się z rynkiem. Warto wiedzieć, na jakie usługi jest największe zapotrzebowanie. Na samym początku działalności turystycznej można –  a wręcz wskazane jest – skupić się na lokalnych atrakcjach danego regionu – tak doradzają nam eksperci w zakresie turystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *