W jakim zakresie można dochodzić swoich praw autorskich, gdy ktoś plagiatuje nasze dzieła

Często słyszymy, żeby nie dokonać plagiatu należy zmienić przynajmniej 30% utwory. To ciekawa sytuacja zabezpiecza nas tylko do momentu kiedy kancelaria prawna poszkodowanej strony nie wniesie oskarżenia. Zajrzyjmy zatem do przepisów prawa. Pokazuje się że nie ma takiego stwierdzenia jak 30%. Ani nawet z 40 czy 50%! Dowiedzieliśmy się że te zasady przyjmują sondy na podstawie orzecznictwa i pewne głosowe reguły które właśnie słyszeliśmy Jak powinno wyglądać omijanie plagiatów mają swoją historię o długotrwałych sporach sądowych.

Co właściwie chroni prawo autorskie i jak można je ominąć.

Dużo lepszą ochronę przyznają prawa patentowe, albo ochrona znaków towarowych. Zastrzeżenie znaku towarowego wiąże się jednym ale ze 100% ochroną wytworu, dzięki czemu konkurencji trudno jest dokonać plagiatu, a właściwie działanie na tym polu jest niemożliwe. Formalnie konkurent może wykonać podobny produkt tylko za naszą zgodą, albo dzięki udzielonej licencji. Ochrona znaków towarowych wiąże się również z łatwiejszym dochodzeniem spraw w sądzie. (więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www traset.pl

Natomiast bez ochrony patentowej twórcy przysługuje prawo autorskie, który ma mniej obostrzeń.

Prawo autorskie chroni sam utwór co oznacza że, jest to rezultat pracy człowieka, ma charakter indywidualny oraz twórczy, a nie odtwórczy.

Przykładowo wytwory programu komputerowego obdarzonego sztuczną nie miałyby prawa autorskiego, chyba że jego właściciel zastrzegł sobie że wytwory oprogramowania to też jego wytwory.

Z kolei twórczy charakter musi wynosić coś subiektywnie nowego do dzieła, a indywidualność powinna być oznaczona piętnem osoby twórcy.

Aby dokonać zatem plagiatu konkurencyjna firma czy twórca musieliby stworzyć dzieło o indywidualnym charakterze cechami twórczości. Oznacza to że nie może kopiować tych samych pomysłów, wzorować się na tych samych lub podobnych wzorach i motywach. W sensie naruszenie prawa autorskiego zostało zdefiniowane, ale w praktyce nawet jeden detal co sądzić o losie plagiatów.

Zależy to oczywiście od tego jaki element zostanie skopiowany. Jeżeli kupię wykona się w obrębie elementów które są powszechnie używane, nie wejdzie do plagiatu. Natomiast jeżeli z kopiujemy wyróżniający elementy graficzne czy kształt, możemy tutaj naruszyć czyjeś prawa autorskie. Więcej informacji na stronie Traset.pl