Pomieszczenie socjalne – Jakie są wymogi?

Pomieszczenie socjalne w zakładzie pracy to wbrew pozorom bardzo ważny jego punkt. Niestety wielu pracodawców nie przykłada uwagi do tego, jak wygląda takie miejsce, a to przecież tutaj pracownicy przebierają się w ubrania robocze, przychodzą na przerwę, jedzą drugie śniadanie, czy spędzają czas w momentach wolnych od pracy. Trzeba również wiedzieć, że istnieją pewne wymogi, którymi powinno charakteryzować się takie miejsce.

 

Co powinno się znaleźć w pomieszczeniu socjalnym?

Oczywiście duże znaczenie w tym przypadku będzie miało to, o jakiej branży mówimy. Zdecydowanie innego pomieszczenia socjalnego będą potrzebować górnicy, a innego pielęgniarki. W każdym przypadku powinny się tam znaleźć rzeczy niezbędne, które są określone w kodeksie pracy, jak i powszechnych zasadach BHP. Dodatkowo taką salę można wyposażyć w sprzęty codziennego użytku. Jeżeli pomieszczenie socjalne pełni dodatkowo rolę kuchni, może znaleźć się tam czajnik, mikrofalówka itd. Pamiętajmy jednak o zachowaniu wszelkich zasad sanitarnych, które również zostały jasno określone przez konkretne dokumenty. Ważną sprawą, szczególnie w miejscach pracy, w których pracownicy muszą przebrać się w strój roboczy, są szafy bhp.

 

Do czego służą szafki bhp?

To przestrzeń, w której można przechowywać swoje ubrania prywatne oraz strój pracowniczy, na który je zmieniamy. Szafy socjalne powinny być dostępne dla wszystkich pracowników, którzy przebierają się w mundury, fartuchy, strój roboczy, kombinezony itd. Dla pracownika to bardzo ważne miejsce, w którym ten może zostawić swoje prywatne rzeczy i być spokojny o ich los.

 

Jak wybrać odpowiednie szafki socjalne?

Jeśli chodzi o budowę, tego typu szafki nie różnią się niczym od takich, które można spotkać np. na basenie czy siłowni. Bardzo często tego typu meble wykorzystuje się wymiennie, a wszystko zależy od tego, jakie warunki stwarza nam pomieszczenia. Szafka bhp najczęściej ma bryłę podłużnego prostopadłościanu, a w środku można zawiesić rzeczy na wieszaku, a na górze dostępna jest półka na rzeczy osobiste. Użytecznym dodatkiem do szafki socjalnej może być półka na dole służąca do siedzenia. Takie rozwiązanie ułatwia pracownikom przebieranie się.

Niezależnie od tego, czy mówimy o szafkach bhp, ekspresie do kawy, czy wygodnych fotelach do odpoczynku. Wszystkie przedmioty i meble, które znajdą się w pomieszczeniu socjalnym, powinny być zgodne z zasadami bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia będzie oczywiście ich wygląd. Każdy woli odpoczywać w ładnym i zadbanym miejscu, dlatego warto zadbać o spójny i schludny wygląd pomieszczenia socjalnego.

Sprawdź: https://www.wyposazeniegaudia.pl/cat/szafy-socjalne-bhp/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *