Kiedy mamy obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych?

Księgowość i rachunkowość to zagadnienia dobrze znane każdemu przedsiębiorcy. Bez odpowiednich usług w tym zakresie, żadna firma nie będzie w stanie funkcjonować prawidłowo, a co za tym idzie budować pozycji marki czy przynosić zysków. Jednym z nieco bardziej enigmatycznych elementów księgowości, jest prowadzenie ksiąg handlowych – co to jest i kto ma obowiązek ich prowadzenia?

 

Kto musi prowadzić księgi handlowe?

 

Prowadzenie ksiąg handlowych to obowiązek spółek prawa handlowego, jednak poza nimi, takową dokumentacje muszą prowadzić spółki cywilne, spółki jawne, niektóre osoby fizyczne, a także inne podmioty, które spełniają warunki określone w ustawie.

 

Aspekty prawne

 

Wszelkie wątpliwości rozwiewa ustawa o rachunkowości, a konkretnie art.2 ust.1, który informuje o obowiązku prowadzenia ksiąg handlowych przez spółki handlowe, spółki cywilne, osoby fizyczne, a także spółki partnerskie, które w ubiegłym roku obrotowym osiągnęły przychody netto (ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych) o równowartości 2 000 000 euro.

 

Taki obowiązek nakładany jest także na jednostki organizacyjne, które działają na podstawie prawa bankowego, przepisów o funduszach inwestycyjnych, działalności ubezpieczeniowej czy przepisach o obrocie papierami wartościowymi (w tych przypadkach obroty netto firmy nie mają znaczenia).

 

Co jeszcze warto wiedzieć

 

Wymienione wyżej podmioty mają prawny obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli pełnej księgowości. Podmioty, o których nie ma mowy w ustawie, mogą prowadzić takową dokumentację dobrowolnie. To dobra praktyka, ponieważ zapewnia lepszy wgląd w przychody i rozchody przedsiębiorstwa, dzięki czemu właściciel ma szanse na lepsze rozdysponowanie budżetów, lub wykrycie ew. nieścisłości czy błędów, zanim przyniosą konsekwencje. Dlatego, jeśli prowadzisz firmę i szukasz usługi pełnej księgowości, sprawdź – Księgi handlowe Toruń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *