Czym są błony klejowe i do czego się ich używa?

Przez wzgląd na zastosowanie wyróżnia się wiele odmian artykułów klejących. Nie można jednoznacznie wskazać uniwersalnego produktu, który byłby w stanie skleić ciała o różnorodnym kształcie i strukturze. Elementem, wokół którego nasiliło się sporo pytań, jest błona klejąca. Jest to pewien rodzaj taśmy o nieco rzadszym zastosowaniu. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach ciężko byłoby znaleźć dobrą jej alternatywę. Poniżej wyjaśnimy, czym są błony klejące oraz wskażemy na główny czynnik odróżniający je od zwykłych taśm.

Błona klejąca – co to jest?

Każdy z nas doskonale wie, jak wygląda taśma klejąca. To nawój na rolce pewnego materiału, zwanego nośnikiem. Jest on w zależności od zapotrzebowania pokryty jedno- bądź dwustronnie warstwą kleju. To praktycznie cała budowa takiego asortymentu. Po co była ta informacja? Otóż, chcąc wskazać różnicę między błoną a taśmą, należy wspomnieć jedynie o braku nośnika w tej pierwszej. Oznacza to, że błona jest nawiniętą na rolkę samą warstwą kleju z przekładkami.

Inną nazwą dla tego wyrobu jest określenie taśmy beznośnikowej, zdobywającej coraz większą popularność w branży artykułów papierniczych. Błony klejowe mogą znaleźć zastosowanie w praktycznie wszystkich sektorach współczesnej gospodarki. Mowa tutaj chociażby o motoryzacji, instalacjach klimatyzacyjnych, meblarstwie, reklamie czy produkcji maszyn.

Jak dzielimy błony klejące?

Tak naprawdę, ciężko wskazać główny podział tego asortymentu. Każdy sprzedawca błon klejowych utrzymuje, że głównym czynnikiem dotyczącym wyboru jest rodzaj kleju. Sam asortyment może być wykonany na bazie różnych klejów, a dokładniej akrylowego, dyspersyjnego i rozpuszczalnikowego. Dodatkowo, niektóre rodzaje tych artykułów klejących są wzmocnione siatką poliestrową.

Co więcej, istotna jest sama gramatura i wymiary błony. Do nich należą chociażby długość, szerokość samego nawoju oraz grubość warstwy kleju. Wszystkie te składowe są uzależnione od zapotrzebowania klienta i dobrane względem jego oczekiwań. Często zdarza się, że błony klejowe są w stanie zastąpić inne środki łączeniowe dla poszczególnych powierzchni, jak np. kleje, zszywki czy nawet gwoździe.

Najczęstsze zastosowania błon klejących

Nie da się ukryć, że przeznaczenie danej błony jest zależne w dużej mierze od siły kleju. Zdecydowanie, najprostszym zastosowaniem tego artykułu klejącego jest łączenie powierzchni o różnej strukturze i materiale. Mowa tu chociażby o filcach, włókninach, papierze, drewnie, tworzywach sztucznych PCV czy nawet gumie.

Oprócz tego, błony mogą posłużyć również do celów montażowych. Tak jak wcześniej zostało napisane, mogą one zastąpić naprawdę mocny asortyment łączeniowy w postaci nitów czy gwoździ. Często znajdują swoje zastosowanie również w laminowaniu niektórych materiałów. Trzeba przyznać, że ich funkcja jest z punktu widzenia wielu branż ważna, a dodatkowo idzie w parze z przezroczystym kolorem. Dzięki temu, w większości przypadków, przy dokładnym naklejeniu artykułu na powierzchnię, łączeń nie widać.