Co ubrać na wystąpienie?

Wydarzenie, na którym występujesz, zbliża się wielkimi krokami, a Ty nadal nie wiesz, co ubrać? Przyjrzyjmy się kilku podstawowym zasadom, które pomogą Ci rozprawić się z tym dylematem.

 

Ubierz się jak… Ty!

W większości przypadków – priorytetem powinno być to, by strój nie sprawiał, że czujesz się jakby ktoś wcisnął Cię w ramy, w których naprawdę nie chcesz być. Odpowiedni strój może sprawić, że wystąpienie publiczne będzie lepiej odebrane jako całość, w której dopracowano wszystkie szczegóły. A Ty możesz cieszyć się sympatią odbiorców już od pierwszych sekund.

 

Podstawową zasadą, którą warto przyjąć, jest to, by strój nie zaburzał Twojej autentyczności. Pamiętaj, że ubiór to aspekt, którego celem jest ułatwienie dotarcia do odbiorców. Jeżeli dyskomfort sprawi, że będziesz czuć się źle i nie poprowadzisz wystąpienia na swoim poziomie – nawet najlepszy strój niewiele zdziała.

 

Do czego dopasować strój?

Poza tym, że strój powinien być dopasowany do Ciebie – jest jeszcze kilka istotnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze – dopasuj strój do okoliczności. Poświęć chwilę, by zapytać organizatora wydarzenia o jego rangę oraz poproś, by opowiedział Ci o odbiorcach – a także o tym, jak ubierają się na spotkania tego typu. Jeżeli ubierzesz się podobnie jak Twoi słuchacze – szanse na to, że zyskasz ich sympatię, wzrastają od pierwszych momentów wystąpienia.

 

Warto zwrócić uwagę również na to, by dopasować strój do branży oraz stanowiska. Jeżeli jesteś pracownikiem banku, Twoje pole będzie dosyć ograniczone (choć wbrew pozorom – nawet w takim przypadku możesz się wyróżnić). Jeżeli mówisz o kulturze czy sztuce – możliwości w zakresie stroju są znacznie większe.

 

Pamiętaj jednak, by nie traktować tych wskazówek zbyt… kategorycznie. W gruncie rzeczy – żadna branża i żadne stanowisko nie jest ograniczone tak mocno, by strój nie podlegał dyskusji. Zwróć uwagę także na temat.

 

Odpowiedni strój może być Twoim sprzymierzeńcem w trakcie wystąpienia. Przemyślany ubiór sprawi, że zyskasz sympatię odbiorców. Pamiętaj jednak o zachowaniu dobrego smaku. O ile bardziej nieformalny strój może pomóc Ci skrócić dystans, to część odbiorców może potraktować to jako brak szacunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *