Szafy i sejfy ognioodporne – kiedy są niezbędne?

Jakie zastosowanie w pracy ma sejf i szafa ognioodporna? Może nie posiadasz jeszcze nawet jednego tak ważnego elementu wyposażenia, a powinieneś mieć? Jaki mają wpływ na bezpieczeństwo i jak wybrać te właściwe?

Sejf ognioodporny

Sejf zazwyczaj chroni nie tylko przed złodziejami, ale również przed pożarem. Ukryte w nim skarby mimo tragedii udaje się uratować… jednak nie zawsze. Jeżeli chcemy, aby wszystkie kosztowności, dokumenty, pieniądze, czy nośniki danych były bezpieczne warto zainwestować w odpowiedni sejf, czyli ognioodporny. Posiada on specjalną obudowę z materiałów, które nie reagują na temperaturę oscylującą w granicach nawet 1100 stopni. Najważniejszym wskaźnikiem jest norma PN-EN 14470, która określa nie tylko odporność na temperaturę, ale również jego wytrzymałość. Pożar może spowodować burzenie się budynku, a w konsekwencji upadek rozgrzanego sejfu z wysokości. Klasyfikacja ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Chroni zawartość przed ogniem i wodą przy gaszeniu pożaru, a sam sejf z zawartością przed uszkodzeniem obudowy.

Szafa ognioodporna

Służy do ochrony pracowników i osób postronnych przed substancjami zagrażającymi zdrowiu i życiu. Działa ona jednak w dwie strony. Zabezpiecza całą zawartość szafy przed wysoką temperaturą i pożarem. Posiada specjalny system wentylacji i zabezpieczenia, które wydłużają czas reakcji od powstania pożaru do wybuchu szafy. Zwiększa to oczywiście bezpieczeństwo i daje więcej czasu na ewakuację. Specjalne nalepki z informacją o zawartości są znakiem dla strażaków o grożącym niebezpieczeństwie i uznaniu jej za priorytet podczas akcji gaśniczej. Każda z nich powinna posiadać najwyższą normę w klasyfikacji, czyli PN-EN 14470. Ich dodatkowe oznaczenie jako typ 15, 30, 60 i 90 określa czas w minutach, przez jaki szafa będzie w stanie nienaruszonym przy utrzymywaniu się temperatury otoczenia w granicach 180 stopni.

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy i sejfu do swojej firmy? Koniecznie zajrzyj na https://www.hartmann-tresore.pl/sejfy/sejf-ognioodporny/ i sprawdź, który z nich spełni Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *