Ocieplanie pianką poliuretanową PUR

Dachy w latach 60-tych i 70-tych miały głównie chronić przed deszczem. Niestarannie wykonane poszycia dachowe wpuszczały powietrze oraz niewielkie ilości wody z zewnątrz. Nieszczelny dach nie przynosił w tamtych latach aż tak wielkich strat, gdyż strychy używane były jako pomieszczenia na niepotrzebne przedmioty.

Dopiero gdy w latach 80-tych koszty budowy domy wzrosły gwałtownie, zaczęto zagospodarowywać każdy metr kwadratowy budynku.

Dach to newralgiczny punkt całego budynku, który źle wykonany prowadzi do strat ciepła sięgających nawet do 25%. Nie zdajemy sobie często sprawy, jaka rolę odgrywa termoizolacja poddasza.

 

 

Jeżeli mamy poddasze nieużytkowe, nie ma potrzeby ocieplania całej połaci dachowej. Wystarczy nałożenie warstwy termoizolacyjnej na poziomie stropu. Natomiast, kiedy poddasze będzie częścią użytkową naszego budynku, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej całego poddasza.
Każdy centymetr grubości izolacji ma tutaj kluczowe znaczenie, dlatego nie warto oszczędzać na jakości i ilości. Warto również pamiętać, że materiał nie jest równy materiałowi (właściwości dostępnych materiałów różnią się od siebie i to znacząco).

Cechy, jakie materiały termoizolacyjne stosowane na dachach powinny posiadać:

  • przede wszystkim szczelność (brak mostków termicznych). Materiał powinien wypełniać dokładnie izolowaną przestrzeń. Im jest szczelniejszy, tym mniej jest mostków termicznych, przez które ucieka ciepło z naszego budynku.
  • wysoka izolacyjność cieplna, uzależniona od współczynnika przewodzenia ciepła (lambda).

Im mniejsza wartość lambdy, tym lepszą możemy uzyskać izolacyjność cieplną.

  • Paro-przepuszczalność oraz ochrona przed wilgocią
  • Wiatro szczelność, która zapewni nam ochronę przed wywiewaniem ciepła z materiału termoizolacyjnego oraz ingerencję powietrza z zewnątrz
  • niepalność, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia
  • dobre właściwości akustyczne
  • szybkość wykonania

Powinniśmy się poważnie zastanowić nad wyborem materiału izolacyjnego, jeżeli chcemy ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie – straty finansowe.
Dobrze wykonana izolacja poddasza powinna nie tylko chronić dom przed utrata ciepła, ale również przed przegrzewaniem.

Wciąż rosnące koszty ogrzewania obiektów budowlanych zmuszają ich właścicieli oraz użytkowników do inwestycji w dobrą termoizolację, która zwraca się w szybkim okresie użytkowania. Z praktyki wynika, że skuteczne docieplenie dachu zwraca się po okresie od 2 do 5 lat.

Nowym standardem w dziedzinie termicznej i akustycznej izolacji budynków jest technologia natrysku pianki poliuretanowej. Posiada ona bowiem wszystkie cechy dobrego materiału termoizolacyjnego.

Cechy natryskowej pianki poliuretanowej:

  • 100% szczelność. Dzięki metodzie natrysku oraz właściwości rozrostu pianki uzyskujemy całkowitą szczelność oraz ciągłość izolacji – brak mostków termicznych.
  • Współczynnik przewodzenia ciepła λ=0,038 W/(m*K)
  • w pełni paro przepuszczalna, przy zachowaniu absorpcji wody na poziomie bliskim zeru. Wartość µ=3,3 Wchłanianie wody – 0,3 kg/m2
  • nie przepuszcza powietrza
  • niepalna, nierozprzestrzeniająca, samo gasnąca i nie kapiąca – klasa Bs1,d0
  • dobre właściwości akustyczne – 50dB
  • szybka w wykonaniu – do 300m2

Artykuł opracowany przez firmę Termkon. Więcej informacji na temat ocieplania pianką poliuretanową: http://termkon.pl/oferta/ocieplanie-pianka-poliuretanowa-pur

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *