Internet rzeczy Internetem przyszłości
Internet rzeczy w praktyce
Zwykle w powietrzu znajduje się kilka tysięcy samolotów z silnikami Rolls-Royce’a. Gdy w czasie lotu zostanie wykryta jakaś anomalia, silnik wysyła informacje do komputera w centrali i centrum serwisowego położonego najbliżej lotniska docelowego samolotu. Właściwe komputery rozpoczynają procedury sprawdzające bez ingerencji człowieka. Jest to możliwe dzięki Internetowi rzeczy (Internet of Things – IoT). Istotą IoT jest porozumiewanie się rzeczy za pośrednictwem Internetu i wykonywanie określonych procedur w sposób autonomiczny.
Urządzenia typu “smart”
W życiu codziennym do IoT podłączone są wszystkie urządzenia typu “smart”. Smartfony, smartdomy, inteligentne lodówki, systemy ogrzewania, żarówki. Na większa skalę: inteligentne obrabiarki, turbiny, urządzenia sterujące procesem produkcyjnym itp. W logistyce inteligentne ciężarówki, czy szerzej w motoryzacji – autonomiczne samochody. IoT stał się powszechnym systemem, wykorzystywanym we wszystkich nowoczesnych firmach. Szacuje się, że do 2020 roku do sieci typu IoT zostanie podłączonych ponad trzydzieści miliardów urządzeń! Obecnie podłączonych jest już ponad dwadzieścia miliardów. Wartość tego rynku przekroczyła 1 bilion USD.
Rola szkoleń
Inżynierowie i kadra kierownicza, aby nadążyć, powinni stale śledzić trendy i doskonalić swoją wiedzę na odpowiedniej jakości szkoleniach. Te, z najwyższej półki, organizują ICAN Institute (związanej z Harvard Business Publishing Corporation) czy MIT. Można znaleźć inne, ale warto pamiętać, że najszybszy rozwój nowych technologii dotyczy firm amerykańskich. Siłą rzeczy, to amerykańskie uczelnie i firmy szkoleniowe będą najbardziej na bieżąco. Bez stałego podnoszenia kwalifikacji trudno będzie nadążyć za konkurencją. Bez najlepszych możliwych szkoleń, zostaniemy z tyłu peletonu.
Internet przyszłości
IoT – Internet rzeczy jest faktem gospodarczym i socjologicznym. Internet rzeczy jest ściśle związany z nową rewolucją przemysłową, oznaczaną jako 4.0. Coraz częściej łączenie się rzeczy między sobą staje się oczywiste. Zarówno finalny odbiorca, jak i firma produkcyjna, wymagają urządzeń nowoczesnych, aktualizujących się automatycznie, posiadających umiejętność wykrywania usterek i, najlepiej, potrafiących samodzielnie je usunąć. IoT jest Internetem przyszłości, choć już dzisiaj przebudował nasz sposób patrzenia na świat. Zmienia i zmieniał będzie filozofię podejścia do biznesu, technologii, relacji w firmach. Wymusi zmiany w organizacji firm i zmieni strukturę zatrudnienia. Niesamowite jest tempo tych zmian. Jeśli spojrzymy na świat sprzed dziesięciu lat, to dzisiaj jesteśmy niewyobrażalnie bardziej zaawansowani i obyci z nowymi technologiami. To tempo wymusza na firmach wyjątkową dbałość o podnoszenie kwalifikacji kadry zarządzającej i inżynierów.
- Mobilgarázsok – érdemes befektetni? - 19 október 2022
- Tani zegarek damskie element codziennej stylizacji - 23 október 2020
- Na jakie swetry się zdecydować w sezonie jesienno-zimowym? - 12 október 2020