Jaką pracę wykonują Polacy na emigracji?

1 maja 2004 r. to jak wszyscy pamiętamy, data wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz oficjalne otwarcie wielu rynków pracy w krajach Europy Zachodniej. To również przełomowy czas dla polskiej emigracji, która od momentu akcesji Polski do UE rozpoczęła się na masową skalę i według oficjalnych danych, zagranicą żyje już ponad 2 mln naszych rodaków. Podwody emigracji są bardzo różne, jednak wśród tych najczęstszych można wymienić lepsze zarobki, wyższy standard życia, korzystne warunki socjalne, szersze perspektywy rozwoju zawodowego oraz chęć podróżowania i poznawania świata. Wśród najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej Polaków możemy wymienić Wielką Brytanię, Irlandię, Niemcy, Norwegię, Holandię oraz Francję.

Pracujący w krajach Unii Europejskiej Polacy cieszą się bardzo dobrą opinią u tamtejszych pracodawców, którzy doceniają ich pracowitość, kompetencje oraz gotowość do wykonywania nawet bardzo ciężkiej i wymagającej pracy. Natomiast nasi rodacy, zdecydowanie częściej, nie wyrażają chęci powrotu do ojczyzny, dlatego inwestują swoje pieniądze w krajach, w których przebywają – kupują domy, samochody lub uruchamiają własne firmy, przez co wiążą się na długie lata z miejscem zamieszkania. A jakie prace najczęściej wykonują Polacy za granicą? Zróżnicowanie jest bardzo duże, jednak wciąż największa część zatrudniona jest do wykonywania prac fizycznych, są to głównie budowlańcy, hydraulicy, spawacze, pracownicy sezonowi, jednak atrakcyjne warunki zatrudnienia znacznie częściej znajdują także, dobrze wykształceni specjaliści i eksperci z różnych branż, wśród których możemy wyróżnić lekarzy, pielęgniarki, pracowników IT, inżynierów, naukowców oraz projektantów. Jednakże nie wszyscy Polacy wybierają taką ścieżkę kariery. Rodacy, którzy posiadają już nieco większe emigracyjne doświadczenie oraz wiedzę na temat obowiązujących przepisów w danym kraju, nierzadko decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i bardzo często odnoszą na tej płaszczyźnie sukcesy. Największym powodzeniem cieszą się firmy świadczące usługi budowlane, gastronomiczne bądź handlowe, w tym szczególnie sklepy internetowe. Doskonałym przykładem sklepu online odnoszącego sukcesy na rynku zagranicznym jest E – Carreleur, oferujący swoim klientom produkty produkowane w tylko Europie. Własna firma w obcym kraju, to z pewnością duże wyzwanie, szczególnie z uwagi na barierę językową, odmienne przepisy prawa, warunki inwestycyjne, środowiskowe oraz finansowe, ale należy pamiętać, że Unia Europejska gwarantuje przedsiębiorcom z państw członkowskich, swobodny wybór miejsca oraz formy wykonywania działalności gospodarczej, dlatego często takie rozwiązanie okazuje się bardziej korzystne, choćby z punktu widzenia systemu podatkowego.

Bez względu na sposób zarobkowania, dzięki pracy za granicą wielu Polaków stać na godne życie. Nie tylko nie muszą się martwić, że nie wystarczy pieniędzy do kolejnej wypłaty, ale mogą dodatkowo wspomóc finansowo rodzinę nadal przebywającą w kraju. I choć sytuacja z płacami na rodzimym rynku pracy ulega stałej poprawie, wydaje się, że prognozy są wciąż za mało optymistyczne, a polscy emigranci zaczną wracać tylko jeżeli w Polsce będą mieli szanse na osiągnięcie zbliżonego standardu życia, do tego zagranicznego.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert