Rynek OZE w Polsce
Choć przed Polską daleka droga do spełnienia europejskich wymogów, rynek OZE tętni życiem. Mimo że nie spełnione zostanie założenie 15 procent brutto udziału w ogólnym zużyciu energii, to perspektywa 11 procent, które nadal może się zwiększać z pewnością warto uznać za sukces. Jak wygląda ogólny rynek odnawialnych źródeł energii?
Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii?
Najważniejszym zagrożeniem dla świata, również dla Polski, stało się globalne ocieplenie. Temperatury z roku na rok są coraz wyższe, a pojawiające się susze, powodzie i huragany nie pozostawiają złudzeń. Ekolodzy biją na alarm. Dotychczas stosowany gaz, węgiel, czy ropa naftowa są na wyczerpaniu. Jednocześnie niszczą środowisko naturalne. Inwestycje są więc jedynym sposobem na utrzymanie dotychczasowego rozwoju krajów i jedyną możliwością zahamowania globalnej katastrofy, co potwierdza Cleaner Energy.
Polska, a odnawialne źródła energii
Rynek energii odnawialnej poszerzył się w zaledwie kilka lat i stał się dostępny także dla najniższych warstw społecznych. Na pierwszym miejscu kreuje się fotowoltaika. W porównaniu z innymi źródłami jest tym najwydajniejszym i najmniej kosztownym. Tworzone są już modele mechaniczne statków, samochodów bądź maszyn napędzanych poprzez panele słoneczne. Wiele miast zainwestowało w solary, które podtrzymują działanie monitoringu i oświetlenia miejskiego jednocześnie ograniczając koszty. Coraz bardziej świadome społeczeństwo także z rozmachem rozpoczęło tworzenie własnej energii na prywatnych posesjach. Państwowe programy i dotacje ułatwiają tworzenie inwestycji. Jest to jednak kropla w morzu.
Rozwój OZE
Poza fotowoltaiką rynek energii odnawialnej społecznej rozszerzył się o pompy ciepła. Dzięki temu ograniczane jest zużycie paliw opałowych, które przyczyniają się do ocieplenia klimatu. W Polsce 14 procent energii pobierane jest z farm wiatrowych. Ponad 67 procent to biopaliwa stałe. Rozwój OZE w Polsce ograniczony jest jednak istnieniem złoży kopalnianych. Całkowita rezygnacja z węgla doprowadziłaby do upadku śląskiej gospodarki. Lepszą sytuację mają Państwa, w których owe złoża nie istnieją.
Najważniejsze informacje
Rynek OZE w Polsce systematycznie się poszerza. Dyrektywy europejskie są jednak nie do spełnienia. Polska kiepsko wypada w ogólnym rankingu. Zbyt szybkie wprowadzenie zmian przyniosłoby niewymierne korzyści gospodarcze. Ważne jednak, że ta gałąź stale się rozwija. Wszystkie informacje związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii znajdziecie na stronie https://cleanerenergy.pl/.
- Porównanie łożysk kulkowych i stożkowych dostępnych w hurtowni łożysk Sped - 28 lutego 2024
- Zarządzanie wynajmem mieszkań w Warszawie – kluczowe wskazówki i wyjątki rynkowe - 25 września 2023
- Ubiór w biznesie – elegancja, profesjonalizm i pierwsze wrażenie - 16 sierpnia 2023